Hacı İsa Mahallesi Adalet Sokak No:6/B Karapınar/KONYA
trende

BİREYSEL SULAMA SİSTEMLERİ HİBE DESTEK TEBLİĞİ YAYINLANDI

BİREYSEL SULAMA SİSTEMLERİ HİBE DESTEK TEBLİĞİ YAYINLANDI

Tarımsal faaliyetlerde modern basınçlı bireysel sulama sistemleri kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla 1 milyon TL.ye kadar sulama yatırımına %50 hibe desteği verilecek. Başvurular 01 Mart itibariyle 30 gün içinde yapılabilecek.

 Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (No: 2021/7) 25 Şubat 2021 Tarihli ve 31406 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlandı.

Modern bireysel sulama sistemleri için 5 yıl hibe desteği verilecek

Tarımsal faaliyetler için geliştirilen modern basınçlı bireysel sulama sistemlerinin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılarak; daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapılmasını sağlamak, kırsal alanda üreticilerin gelir düzeyinin yükseltilmesi için bireysel sulama sistemlerinin desteklenmesine ilişkin usul ve esasları belirlemek amacıyla çıkartılan Tebliğ, 30/1/2021 – 31/12/2025 tarihleri arasında, kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeye katkı sağlamak için belirlenmiş bireysel sulama sistemlerinin desteklenmesine ilişkin usul ve esasları kapsıyor.

YATIRIM KONULARI

Tarla içi damla sulama sistemi kurulması,

Tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması,

Tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi kurulması,

Tarla içi yüzey altı damla sulama sistemi kurulması,

Lineer veya Center Pivot sulama sistemi kurulması,

Tamburlu sulama sistemi kurulması,

Güneş enerjili sulama sistemi kurulması olmak üzere yedi adet yatırım konusunda, tüm illerde uygulanacak.

Bakanlık tarafından oluşturulan güncel Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olmak şartıyla, başvuru sahibi belirtilen yatırım konularında başvuru yapabilecek. Başvurularının kabul edilmesi halinde; hibeye esas mal alım tutarının %50’si oranındaki katkı payını, ayni katkıyı, referans fiyat farkını ve toplam mal alım tutarına ait KDV’nin tamamını kendi öz kaynaklarından temin etmekle yükümlü olacaklar.

Hibe desteği tutarı ve oranı

Tebliğ kapsamında kabul edilen başvurularda, hibe sözleşmesinde belirlenen hibeye esas mal alım tutarının KDV hariç %50’sine hibe yoluyla destek verilecek. Hibeye esas mal alım tutarı 1.000.000-TL’yi geçemeyecek. Mal alım bedellerinin, bu miktarı aşması durumunda, aşan kısım yatırımcı tarafından ayni katkı olarak karşılanacak.

Hibe sözleşmesinde belirtilen mal alım tutarının %50’si oranında hibe desteği verilecektir. Toplam proje tutarının üst limiti 1.000.000 TL’dir. Başvuru için istenilen evraklar ve ayrıntılı bilgi 16. Etap Bireysel Sulama Uygulama Rehberinde mevcut olup; rehber aşağıdaki linktedir. Hibe başvurusundan yararlanmak isteyen çiftçilerimiz; 01 Mart 2021 – 30 Mart 2021 tarihleri arasında 30 gün süre ile başvuru da bulunabilirler. Proje başvurusu yapmak isteyen çiftçilerimize duyurulur.

UYGULAMA REHBERİNE AŞAĞIDAKİ LİNKTEN ERİŞİM SAĞLAYABİLİRSİNİZ.

https://konya.tarimorman.gov.tr/Belgeler/bireyselsulama16etap.pdf?fbclid=IwAR2FxUkNPzThRclJYTC5ZOO-dtnlVZS4JPgHBgwvh43EH6t_uMSh8Ta88qA

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: