Hacı İsa Mahallesi Adalet Sokak No:6/B Karapınar/KONYA
trende

Buğday Balyası

Buğday Balyası
 

Saman balyası buğday, arpa, yulaf, pirinç vb. tahılların başaklarından ayrılmasının ardından bitkinin geriye kalan kısımlarının balyalama makinesi aracılığıyla sıkıştırılmasıyla elde edilir. İlk olarak 1850’lerde ilk balyalama makinesinin icadıyla yapılmaya başlanmasıyla beraber 1870’lerde popülerlik kazanmıştır. 1940’lardan itibaren ise silindirik balya yapımı başlamıştır.


Genellikle hayvancılıkta kullanılır. Besin değeri çok düşük olmasına karşın Türkiye’de hayvanlara yem olarak verilmesi yaygındır. Ayrıca hayvanlara altlık olarak da kullanılır. Kültür mantarı yetiştiriciliğinde de ham madde olarak yerini alarak insanlığa hizmet etmektedir. Bunun yanında kâğıt sektöründe de kullanılarak kâğıt üretilmektedir.
Balya samanının haşbaylı ve haşbaysız olmak üzere iki türü vardır, haşbaysız balya direkt sapı balyalar bu balyayı karma yem makinesi olan tüketiciler kullanır, haşbaylı balya ise sapı parçalar balya yapar karma yem makinesi olmayan tüketiciler kullanır. Haşbaylının dezavantajı çok parçalı olduğundan karma makinesinde yem ile karıştırınca homojen dağılımı engellemesidir. Haşbaylı makineler eskisi kadar Türkiye de artık çok tercih edilememektedir.


Şirketimiz tarafından hazırlanan balyalarımız büyük ya da küçük olarak ikiye ayrılır. Büyük olarak adlandırdığımız prizmatik balyanın ebatları ; 240 cm uzunluğunda 70 cm yüksekliğinde ya da 240 cm uzunluğunda 90 cm yüksekliğindedir.
Küçük olarak adlandırdığımız prizmatik balyanın standart ebatları ; 100 cm uzunluğunda 40 cm yüksekliğindedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: